0

Na prawidłowe działanie układów sprężonego powietrza składa się bardzo wiele elementów i urządzeń. Kompresor to tylko jeden z nich, bardzo istotny, ale nie jedyny wymagany do prawidłowego i wydajnego działania całego systemu pneumatycznego. Równie ważne co wytwarzanie sprężonego powietrza jest jego osuszanie i uzdatnianie. Jednym z podzespołów odpowiedzialnych za to zadanie są separatory cyklonowe. Jest to niezbędny element całego układu uzdatniania sprężonego powietrza. Co to jest separator cyklonowy i jaki jest mechanizm jego działania? Przedstawiamy garść najważniejszych informacji o separatorach cyklonowych.

Czym jest separator cyklonowy?

Separatory cyklonowe nazywane są również odwadniaczami sprężonego powietrza lub separatorami odśrodkowymi. Nie należy go jednak mylić ze zwykłym konwencjonalnym osuszaczem. Dzięki mechanizmowi swojego działania separator cyklonowy nie wpływa na obniżenie punktu rosy sprężonego powietrza. Nie może również usunąć pary wodnej i całej wilgoci ze sprężonego gazu. Co potrafi separator cyklonowy? Przeznaczony jest do usuwania ciekłej wody ze sprężonego powietrza. Innymi słowy, usuwa skondensowane kropelki wody i kondensat wodno-olejowy z rur i przewodów. Budowa i mechanizm działania separatora cyklonowego jest dość prosty, ale dzięki temu tak skuteczny. Urządzenia te są bardzo popularne w pneumatyce przemysłowej i zakładowej. Separator cyklonowy może usunąć ze sprężonego powietrza wszelkie zanieczyszczenia płynne. Około 60% kondensatu sprężonego powietrza zbiera się w separatorze cyklonowym.

Mechanizm działania separatora cyklonowego

Separator cyklonowy składa się z obudowy, oddzielacza odśrodkowego, osłony separującej oraz spustu kondensatu. Droga sprężonego powietrza w separatorze cyklonowym rozpoczyna się od separatora odśrodkowego. W nim powietrze z płynnymi dodatkami jest wprawiane w ruch obrotowy. W rezultacie kondensat skrapla się i osadza na ściankach separatora. Następnie skroplony kondensat wpływa do zbiornika. W zbiorniku cała skondensowana wilgoć jest usuwana poza układ sprężonego powietrza przez zawór spustowy. Na dnie zbiornika znajduje się specjalna płyta prowadząca, która zapobiega cofaniu się wilgoci i ponownemu pojawianiu się skroplonej wody w sprężonym powietrzu. Separatory cyklonowe są oceniane na 98-99% wydajności i skuteczności w przypadku cząstek o wielkości 10-50 mikronów. To właśnie ta wysoka skuteczność odwadniania sprawia, że ​​separatory cyklonowe są powszechnie stosowane w wielu branżach i w różnych gałęziach przemysłu. Dodatkową zaletą separatorów cyklonowych jest to, że w ich konstrukcji nie ma wkładów filtracyjnych ani innych ruchomych elementów. Dzięki temu zastosowanie separatorów cyklonowych w urządzeniach sprężonego powietrza nie powoduje kosztów eksploatacyjnych, a inwestycja w separator cyklonowy jest jednorazowa. Ewentualna wymiana separatora cyklonowego może być spowodowana jedynie jego uszkodzeniem mechanicznym, co nie zdarza się często.

Zastosowanie separatora cyklonowego w układach sprężonego powietrza

Funkcja separatora cyklonowego, zwanego osuszaczem powietrza, tkwi w jego nazwie. Separator cyklonowy pełni dwie role w układzie sprężonego powietrza. Przede wszystkim odpowiada za usuwanie skroplin z instalacji sprężonego powietrza, najczęściej oddziałuje na konkretny punkt rurociągu. Inną funkcją separatora odśrodkowego jest wstępna kondensacja cząstek kondensatu poprzez wprawienie w ruch obrotowy sprężonego powietrza. Urządzenia te wyposażone są w ręczne lub automatyczne usuwanie skroplin. Separatory cyklonowe są bardzo popularne i często stosowane w przemyśle ze względu na swoje liczne zalety. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością, odpornością na korozję, zintegrowanym odprowadzaniem skroplin oraz możliwością zastosowania nawet przy dużych przepływach sprężonego powietrza. Oznacza to, że praktycznie nie ma ograniczeń co do możliwości zastosowania separatorów cyklonowych.

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *