0

Ceny wszystkich surowców i produktów nieustannie się zmieniają. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zjawisko to nie jest niczym nowym. Również w przypadku paliw opałowych zauważalne są stopniowe wzrosty cen. Niestety znacznie rzadziej mamy do czynienia z obniżkami kosztów zakupu produktów. Wyjątkiem od tej zasady jest gaz płynny propan. Na przestrzeni roku jego ceny zmieniają się – zarówno wzrastają, jak i maleją. Co ma na to wpływ? Jak wybrać odpowiedni moment na zakup gazu propan do przydomowego zbiornika, aby było to najbardziej opłacalne? Oto garść przydatnych rad.

Co wpływa na wahania cen gazu propan?

Ceny większości produktów zmieniają się poprzez wpływ popytu oraz podaży określonych surowców. Dokładnie tak samo jest w przypadku cen gazu propan. Popyt, a więc zapotrzebowanie na paliwo opałowe, jakim jest propan, ściśle reguluje wzrosty i spadki cen. W przypadku materiałów opałowych określenie wahań popytu jest stosunkowo łatwe. Wzrost zapotrzebowania na te surowce rośnie w sezonie grzewczym, a spada po jego zakończeniu. Wraz z tym zapotrzebowaniem obniżają się także ceny.

Jak zmieniają się ceny gazu propan w ciągu roku?

Każdego roku w okolicy sezonu grzewczego, czyli już jesienią, ceny stopniowo rosną. W szczycie sezonu, a więc zimą, utrzymują się na wyższym poziomie. Następnie, kiedy zapotrzebowanie na opał, jakim jest gaz propan, stopniowo spada, wraz z nim obniżają się ceny. Okres ten przypada na wczesną wiosnę. W okresie letnim, całkowicie poza sezonem grzewczym, można spodziewać się, że ceny propanu będą na poziomie najniższym w ciągu całego roku. Scenariusz ten powtarza się rokrocznie od wielu lat. Sprawia to, że możliwe staje się planowanie ekonomicznego tankowania propanu. Warto korzystać z tego mechanizmu i kupować płynny propan w niższej cenie.

Kiedy najlepiej tankować płynny propan?

Zupełnie oczywiste jest, że chcemy tankować paliwo wtedy, kiedy jest ono najtańsze. W przypadku gazu propan tańszy zakup paliwa przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu czy firmy. Dobrą informacją dla użytkowników zbiornikowych instalacji na gaz propan jest to, że gaz przechowywany w przydomowym zbiorniku nie ma terminu ważności i nie traci właściwości grzewczych. Powoduje to, że gaz możemy zakupić na długo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i mieć pewność, że kiedy przyjdzie pora, by go użyć, nadal będzie to surowiec najwyższej jakości. Dlatego też specjaliści polecają tankowanie propanu poza sezonem grzewczym, kiedy ceny paliwa są niższe. 

Kiedy patrzymy na ceny płynnego gazu za 1 litr, to może się wydawać, że wahania cen są niewielkie. Jednak w przypadku tankowania całego zbiornika uzyskujemy znaczne oszczędności. Przy uzupełnianiu gazu w zbiorniku o pojemności 2700 litrów do którego tankujemy 2300 litrów zaledwie 10 groszy różnicy w cenie gazu daje aż 230 zł oszczędności. A ceny pomiędzy latem a zimą, w zależności od regionu, mogą różnić się nawet o 70 groszy. Najlepiej jest więc tankować gaz latem, bo właśnie wtedy przypada okres najniższych cen propanu. Użytkownicy instalacji na gaz propan obawiają się jednak, że paliwa może zabraknąć podczas zimy. Zakładając nową instalację na propan, najlepiej dobrać wielkość zbiornika pod kątem przewidywanego użycia. Należy wziąć wtedy pod uwagę metraż domu i przeznaczenie gazu – czy będzie używany wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń czy też do zasilania kuchenki gazowej lub ogrzewania wody użytkowej. Na tej podstawie należy wybrać zbiornik, który zaspokoi zapotrzebowanie na gaz na cały rok. Dzięki temu zyskamy pewność, że płynnego gazu propan nie zabraknie wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny, a więc zimą. Ponadto da to dużo większą elastyczność i możliwość łatwiejszego planowania tankowania gazu propan.

Źródło: LPGDirect – instalacje na propan dla domu

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *