0

Jednym z metod transportu towarów na dalekie odległości jest fracht lotniczy. Pozwala on w szybki sposób dostarczyć ładunek praktycznie w dowolne miejsce na Ziemi. Jest jednak kosztowny. O czym pamiętać w przypadku transportu lotniczego? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Transport lotniczy – co warto o nim wiedzieć? O czym pamiętać?

Transport lotniczy polega na przewozie ładunków drogą powietrzną. W tym celu wykorzystuje się samoloty, które transportują towary pomiędzy lotniskami. Ładunek może zostać przewieziony w ramach jednego przelotu lub składać się z kilku kursów.

Jak zostało wspomniane, transport lotniczy to jeden z najszybszych sposobów przewozu towarów. Ma jednak pewne ograniczenia. W zależności od tego, czy odbywa się on na trasie europejskiej czy też na trasie transatlantyckiej, ładunek musi mieć określone wymiary. Nie może być również cięższy, niż jest to ustalone w normach.

Wśród rodzajów transportu lotniczego wymienić można:

  • transport cargo – odbywa się w systemie „door to door”, czyli od nadawcy do odbiorcy. Pozwala na przewóz towarów o większych gabarytach, jednak nieprzekraczających określonych norm,
  • transport kurierski – podobnie jak transport cargo odbywa się w systemie „door to door”. Realizowany jest przez firmy kurierskie. Pozwala na szybkie dostarczenie dokumentów, listów czy też paczek o niedużych rozmiarach,
  • transport lotniczo-morski – stanowi połączenie transportu lotniczego i morskiego. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku wysyłki towarów do krajów azjatyckich.

Transport lotniczy – wysokie koszty. Czy możliwe jest ich obniżenie?

Koszty transportu lotniczego są uzależnione od wielkości i wagi towaru, a także odległości, którą ma do przebycia towar. Zdarza się więc, że w przypadku niewielkich ładunków cena ich przewozu samolotem jest zbliżona do przewozu kontenerowcem. Co więcej, transport lotniczy z powodzeniem można łączyć także z transportem morskim, a nawet kolejowym. Pozwala to zoptymalizować koszty wysyłki towarów na duże odległości.

Co ważne, współpracując z doświadczoną firmą spedycyjną, możesz liczyć na dodatkową obniżkę kosztów. Jednym z celów działalności podmiotu jest bowiem zorganizowanie przewozu towarów w taki sposób, aby był on jak najniższy pod względem kosztów dla zleceniodawcy. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów firma spedycyjna może również negocjować warunki umów z korzyścią dla przedsiębiorcy.

Profesjonalny podmiot zajmie się również nie tylko zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji, ale również jej przetłumaczeniem. Zadba też o możliwość magazynowania ładunku, jeśli będzie to konieczne.

Kiedy warto zdecydować się na transport lotniczy?

Chociaż transport lotniczy uznaje się za najszybszy i najbezpieczniejszy sposób przewożenia towarów, wysokie koszty sprawiają, że niewielu przedsiębiorców decyduje się na niego. W niektórych przypadkach jest on jednak koniecznością. Kiedy więc warto go wybrać? W dwóch sytuacjach:

  •  gdy zależy Ci na czasie – dzięki transportowi lotniczemu towar może znaleźć się u odbiorcy nawet w ciągu jednego dnia. Ani przewóz kolejowy, ani morski tego nie zagwarantuje, zwłaszcza jeśli ładunek ma wiele kilometrów do przebycia,
  • gdy chcesz przewieźć bardzo delikatne, kosztowne towary – jak zostało wspomniane, fracht lotniczy to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przewożenia ładunków. Warto więc w niego zainwestować, jeśli straty spowodowane ewentualnym zniszczeniem towaru byłyby duże.

Transport lotniczy bywa kosztowny, a jednocześnie niezastąpiony w pewnych okolicznościach. Zanim jednak zdecydujesz się na niego, upewnij się, że powierzasz ładunek profesjonalnej firmie spedycyjnej. Rzetelny podmiot zajmie się wszystkimi szczegółami dotyczącymi przewozu ładunków drogą lotniczą. To ważne. Dopiąć należy bowiem wiele istotnych kwestii, o których działający na własną rękę przedsiębiorca może nie mieć pojęcia. Zamiast więc uczyć się na błędach, lepiej od razu zdecydować się na profesjonalne wsparcie.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *