0

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie Polaków instalacjami fotowoltaicznymi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak dobrać moc systemu PV do możliwości aktualnej instalacji energetycznej. Pomocne w tym względzie może okazać się rozróżnienie na moc przyłączeniową i moc umowną. Jakie są różnice między nimi?

Moc przyłączeniowa – co to jest? Jak się ją określa?

Moc przyłączeniowa to maksymalnie dopuszczalna moc, jaką można uzyskać na danym przyłączu. Określa się ją na podstawie analizy przewidywanej mocy i liczby wykorzystywanych urządzeń elektrycznych. Przy jej obliczaniu należy więc uwzględnić pewną nadwyżkę mocy dla sprzętów, które mogą się pojawić w przyszłości.

Jak pokazują statystyki, z roku na rok Polacy wykorzystują coraz więcej sprzętów AGD i RTV. Za najbardziej energochłonne urządzenia uznaje się podgrzewacze wody, kuchenki elektryczne, a także elektryczną instalację grzewczą. Przy określaniu mocy przyłączeniowej mieszkańcy powinni zastanowić się także, czy dopuszczają możliwość, że w przyszłości będą korzystać z samochodu elektrycznego. Jego ładowanie obciąży bowiem sieć energetyczną.

W przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że moc przyłączeniowa powinna wynosić:

  •       10-12 kW – jeśli w budynku energia elektryczna będzie wykorzystywana wyłącznie do zasilania sprzętów i oświetlenia,
  •       16 kW – jeżeli mieszkańcy planują korzystać z kuchenki elektrycznej.

Jak jednak moc przyłączeniowa ma się do fotowoltaiki? Przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej trzeba sprawdzić, czy nie przekracza ona mocy przyłączeniowej. Jeśli tak się stanie, wówczas musisz wystąpić do operatora sieci o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Pamiętaj jednak, że za przyrost operator pobierze opłatę za przyłączenie.

Moc umowna – co to jest?

Moc umowna to moc, którą odbiorca może wykorzystać. Określona jest ona w umowie, jaką zawiera się z operatorem sieci. Zmiana jej wielkości jest jak najbardziej możliwa. Jednak jej maksymalna wartość nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej. Dlaczego określenie jej optymalnej wartości jest tak ważne?

Jeżeli moc umowna będzie zaniżona, wówczas operator sieci może nałożyć karę za przekroczenie limitu. Jej maksymalna wysokość wynosi 10-krotność ceny uzyskanej nadwyżki. Z kolei jeśli moc umowna będzie zawyżona, wtedy będziesz płacił za prąd, którego de facto nie wykorzystujesz.

W przypadku gospodarstw domowych przed przekroczeniem limitów (i dodatkowymi opłatami) chronią bezpieczniki. W dużych obiektach natomiast instaluje się przekładniki prądowe. Pozwalają one przekroczyć moc umowną, jednak za nadwyżkę trzeba płacić.

Jak więc zrewidować moc umowną? Przede wszystkim powinieneś przeanalizować rachunki za energię elektryczną za ostatni rok. Jeśli okaże się, że regularnie przekraczasz limit, złóż wniosek o jego zwiększenie.

Nieco więcej wysiłku kosztować Cię będzie zmniejszenie mocy umownej. Operatorzy sieci nie są bowiem skorzy do przeprowadzania zmian, które nie są im na rękę. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc doradcy energetycznego, który w Twoim imieniu będzie renegocjował warunki. Ze wsparcia niezależnego fachowca skorzystać mogą nie tylko firmy, ale również klienci indywidualni.

Moc umowna a moc fotowoltaiki

Jeżeli planowana moc instalacji fotowoltaicznej przekracza moc umowną, wówczas należy złożyć wniosek do dystrybutora sieci o zmianę mocy umownej na wyższą. Jeżeli „nowa” moc umowna będzie przekraczać przeliczeniową, tę również trzeba zmienić. Za zwiększenie mocy umownej najczęściej nie trzeba dodatkowo płacić, chyba że konieczne jest dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Samodzielne określenie, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna, jest trudnym przedsięwzięciem. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom z firmy fotowoltaicznej. Przeprowadzą oni audyt energetyczny, który uwzględni bieżące i przyszłe zużycie prądu. Pozwoli to prawidłowo dobrać moc systemu. W efekcie fotowoltaika będzie opłacalną inwestycją, która szybko się zwróci.

Źródło: Inverter

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *