0

Sprężarki powietrza są obecnie nieodzownym elementem wyposażenia większości zakładów produkcyjnych i przemysłowych. Każdego przedsiębiorcę, który użytkuje kompresor w swojej firmie, interesuje, jak długo będzie mógł korzystać z urządzenia będącego inwestycją w biznes. Przychodzi taki moment, że sprzęt coraz częściej ulega awariom i dla jego właściciela jest to lampka ostrzegawcza i sygnał, że być może nadszedł czas na wymianę starego kompresora. Czy rzeczywiście od razu trzeba wymieniać sprężarkę na nową? Czy może istnieją sposoby na przedłużenie jej żywotności? Wyjaśniamy.

Jaka jest średnia żywotność sprężarki i co ma na nią wpływ?

Żywotność sprężarki w przypadku urządzeń śrubowych to innymi słowy czas, w którym bezawaryjnie może pracować jej najważniejszy element, czyli blok śrubowy. Większość producentów przewiduje remont urządzeń w zakres od 24 000 do 30 000 godzin. Nie jest to jednak tożsame z żywotnością kompresora, który, odpowiednio serwisowany i konserwowany, może działać znacznie dłużej — przekraczając 100.000 motogodzin. Wskazany wyżej czas to część standardowego programu serwisowego, który pozwala na przygotowanie kompresora do dalszej pracy. 

Na żywotność kompresora składa się kilka czynników. Najważniejszy z nich to otoczenie, w jakim pracuje sprężarka. Oprócz tego bardzo ważny jest też charakter tej pracy, rodzaj sprężarki, producent, przeznaczenie kompresora czy jego właściwe wykorzystanie. Z praktyki wynika, że kompresory, które pracują w trybie ciągłym, czyli w zasadzie bez przerwy są w lepszym stanie niż takie, które często się włączają, ale pracują krótko. Ponadto bardzo ważne jest zapewnienie urządzeniu obsługi serwisowej. W tym kontekście kluczowa okazuje się nie tylko regularność wykonywanych przeglądów, ale również przeprowadzanie konserwacji kompresora, jakość stosowanych materiałów eksploatacyjnych, a także wiedza serwisanta.

Warto też pamiętać, że zupełnie inna będzie żywotność sprężarek tłokowych, a inna kompresorów śrubowych. Trzeba jednak pamiętać, że ich zamienne zastosowanie nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od rodzaju działalności, branży i charakteru pracy kompresora

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę to okres gwarancyjny. Jest to jeden z wyznaczników jakości sprzętu, a poza tym daje poczucie pewności, że w razie awarii właściciel nie poniesie kosztów naprawy. Niektórzy producenci udzielają gwarancji jedynie na kilka lat, inni aż do 10 lat. Najczęściej w formie do 10 lat na układ sprężający i do 5 lat na pozostałe części.

Jak podnieść żywotność swojego kompresora?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na podniesienie żywotności kompresora są regularne serwisy i konserwacja sprzętu. Bardzo często w czasie rutynowego przeglądu serwisant jest w stanie zauważyć symptomy mogące świadczyć o zbliżającej się awarii któregoś z podzespołów. Wymiana części na tym etapie pozwoli nie tylko uniknąć kłopotliwej usterki, ale także przedłuży żywotność kompresora

Częstotliwość wykonywania serwisów określana jest przez producenta, jednak nie powinna odbywać się rzadziej niż co pół roku. Konserwacja jest kolejnym z zabiegów, które korzystnie wpływają na wydłużenie żywotności sprężarek powietrza. Oprócz tego można zdecydować się na regenerację kompresora. Jest to zabieg najlepszy i najkorzystniejszy dla jego sprawności i działania. 

Poza regularnością zlecenia serwisów istotne jest również podjęcie współpracy z odpowiednią firmą świadczącą tego typu usługi. Wiedza i doświadczenie serwisanta mają duże znaczenie. Wybierajmy więc firmy z fachową i doświadczoną kadrą, które cieszą się renomą i opinią.

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *