0

Żeby skutecznie działać i stabilnie się rozwijać, firma musi stale dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się realiów biznesowych. Współcześnie bez profesjonalnego wsparcia informatycznego trudno prowadzić konkurencyjną działalność gospodarczą. Czy jednak zawsze oznacza to konieczność zatrudniania wielu ekspertów i utrzymywania rozbudowanego działu IT? Outsourcing specjalistów IT udowadnia, że nie. W jaki sposób rozwiązanie to wpływa na koszty funkcjonowania firmy?

Outsourcing IT rozwiązaniem firmowych problemów

 

Dane instytutu badawczego Gartnera nie pozostawiają złudzeń. Wydatki przedsiębiorstw na IT będą  w najbliższych latach systematycznie rosły. Przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać się na rynku i zachować konkurencyjność, muszą bowiem nie tylko wdrażać nowe technologie, ale również ustawicznie dbać o bezpieczeństwo powierzanych im danych. Bez profesjonalnej opieki informatycznej osiągnięcie tych celów biznesowych będzie coraz trudniejsze.

Jednocześnie przedsiębiorstwa stale są pod presją optymalizacji kosztów funkcjonowania. Ma im ona zapewnić przewagę konkurencyjną oraz zagwarantować środki na dalszy rozwój. Jak więc pogodzić te dwie sprzeczności – rosnące wydatki na utrzymanie działu IT oraz dążenie do minimalizacji kosztów działania firmy? Z pomocą przychodzi outsourcing specjalistów IT. Co to za strategia biznesowa? Jakie przynosi korzyści?

Outsourcing IT – co to jest? Co daje? Dlaczego warto?

 

Najogólniej mówiąc, outsourcing specjalistów IT (lub inaczej mówiąc body leasing) polega na wynajmie eksperta (ekspertów) IT od firmy zewnętrznej. Podstawową korzyścią, która z niego płynie, jest redukcja kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Firma nie musi bowiem utrzymywać rozbudowanego działu IT, lecz zatrudniać specjalistów tylko wtedy, kiedy tego potrzebuje, np. na zastępstwo za pracownika na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim lub gdy uruchamia ważny projekt.

Outsourcing specjalistów IT udowadnia, że aby prowadzić dobrze prosperujący biznes, nie musisz polegać wyłącznie na wewnętrznych zasobach. Opiera się on bowiem na założeniu, że jeżeli istnieje ktoś, kto może daną czynność wykonać szybciej lub efektywniej, to warto mu ją zlecić.

Decydując się na outsourcing specjalistów IT, przedsiębiorca czerpie maksimum korzyści. Nie tylko oszczędza pieniądze, ale również może skupić się na realizacji działań, które przynoszą największe zyski. W międzyczasie zatrudnieni specjaliści wdrażają nowe systemy informatyczne, zabezpieczają wrażliwe dane czy też modernizują stronę www.

Outsourcing ekspertów IT ma tę jeszcze zaletę, że po zakończeniu projektu możesz zaoferować specjalistom stałe zatrudnienie. Równie dobrze możesz zakończyć jedną współpracę i nawiązać drugą, już z innymi pracownikami.

Outsourcing IT – jak zoptymalizować koszty utrzymania działu IT?

 

Utrzymywanie rozbudowanego działu IT to dla przedsiębiorstwa duże obciążenie finansowe. Decydując się na wynajem specjalisty od firmy zewnętrznej, nie musisz:

  • tworzyć miejsca pracy i ponosić kosztów związanych z wynagrodzeniem, ubezpieczeniem, etc. – zajmuje się tym leasingodawca,
  • martwić się o przerwy w ciągłości pracy spowodowane chorobą lub urlopem – w razie ich wystąpienia leasingodawca najczęściej oferuje zastępstwo,
  • poświęcać dużo czasu na rekrutację i wdrażanie pracowników – otrzymujesz kandydatów idealnie dopasowanych do Twoich wymogów, zarówno pod względem kompetencji, jak i cech osobowościowych,
  • ponosić wydatków związanych z rozwojem kadry (szkolenia, kursy) – specjaliści dysponują już wymaganym doświadczeniem.

Outsourcing specjalistów IT pozwala zoptymalizować koszty utrzymania działu IT. Wynajmujesz bowiem dodatkowych pracowników tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz. Jednocześnie zyskujesz dostęp do specjalistycznej wiedzy i wysokich kompetencji, a jeśli ekspert nie spełnia oczekiwań, masz również możliwość praktycznie natychmiastowego zrezygnowania ze współpracy z nim.

źródło: Teamquest.pl –  rekrutacja IT praca

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *