0

Stopery do uszu to popularna nazwa zatyczek do uszu. Sprawdzają się zarówno w pracy w bezpośrednim kontakcie z nadmiernym hałasem, jak i w wielu sytuacjach w życiu prywatnym. Jednak użytkowników najbardziej interesuje to, czy stopery do uszu zapewniają pełną ochronę słuchu. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej je stosować, aby były w pełni skuteczne.

Rodzaje stoperów do uszu

Pracownicy w swoich codziennych zajęciach są narażeni na negatywne skutki hałasu i uciążliwości dźwięków. Ważne jest dla nich prawidłowe i skuteczne zabezpieczenie słuchu. W kontekście efektywności stoperów do uszu należy pamiętać, że skuteczność tego środka ochrony osobistej jest uzależniona od materiału, z jego zostały wykonane zatyczki do uszu.

Na rynku dostępne są stopery do uszu z: gąbki, gumy, wosku, pianki, PCV lub silikonu. Najskuteczniejsze są stopery gumowe i silikonowe. Stopery do uszu z gąbki lub pianki wykazują dużo niższą efektywność, ale mogą być doskonałym dopełnieniem dla innej formy ochrony słuchu. Woskowe zatyczki do uszu wymagają natomiast rozgrzania w dłoniach przed aplikacją do kanału słuchowego, aby uzyskać plastyczność materiału.

Czy stopery do uszu zapewniają pełną ochronę

Poza materiałem, z jakiego zostały wykonane stopery do uszu, o ich skuteczności w dużej mierze decyduje prawidłowe dobranie środka ochrony słuchu do rodzaju zagrożenia i intensywności hałasu. Każda ochrona ma bowiem określony próg skuteczności. Piankowe stopery do uszu zapewniają dość niski poziom ochrony słuchu. Polecane są do krótkotrwałego stosowania i ochrony przed dźwiękami o małym natężeniu. Woskowe stopery do uszu częściej stosowane są do użytku prywatnego niż do ochrony w miejscu pracy. Gumowe stopery należą do najskuteczniejszych zatyczek do uszu. Mogą zapewnić ochronę przed dźwiękami o większym natężeniu niż stopery piankowe czy zatyczki woskowe.

Źródło: Glovex – sklep BHP

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *