0

Optymalna temperatura w domu to podstawa komfortu jego mieszkańców. Zbyt gorące lub zimne powietrze nie pozwala na wydajną pracę i skuteczny odpoczynek. Komfortowe warunki termiczne nie muszą jednak dużo kosztować. Duże oszczędności można uzyskać stosując w domu systemy klimatyzacji i rekuperacji.

Klimatyzacja i rekuperacja – czym są oba systemy

Systemy klimatyzacji przeznaczone są do chłodzenia i ogrzewania powietrza wewnątrz obiektu. Urządzenia działają na podstawie zadanej temperatury, którą utrzymują na wskazanym poziomie. Co więcej, jeśli zdecydowałeś się na montaż klimatyzacji multi-split złożonej z więcej niż jednej jednostki wewnętrznej możesz ustawić różną temperaturę w różnych pomieszczeniach – na przykład w pokoju dziecięcym +24 stopnie Celsjusza, a w sypialni +20 stopni Celsjusza. Ta różnica nie ma wpływu na wydajne działanie systemu.

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej działanie polega na tym, iż wymienia ona powietrze z wnętrza domu z powietrzem zewnętrznym, jednocześnie pobierając ze zużytego gazu energię i przekazując ją do powietrza wdmuchiwanego do obiektu. W ten sposób pozwala nie tylko na uzyskanie w pomieszczeniach świeżej atmosfery bogatej w tlen, ale także umożliwia spore oszczędności.

Zalety zastosowania klimatyzacji i rekuperacji w domu

Bez wątpienia najważniejszym atutem obu systemów jest zapewnienie komfortowych warunków termicznych w domu podczas każdej pory roku. Chłodzenie latem i ogrzewanie w chłodniejsze pory roku  jest priorytetem, który realizują zarówno systemy rekuperacji, jak i klimatyzacji.

Inną zaletą jest uzyskanie w domu świeżego, zdrowego powietrza, bogatego w tlen i pozbawionego nadmiaru CO2. Wdmuchiwanie zewnętrznego powietrza jest zadaniem rekuperacji. Zaawansowane systemy mają wbudowane systemy filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia sprawiając, że do pomieszczeń dostaje się gaz wstępnie oczyszczony. Jeśli zależy Ci na wyższej jakości powietrza warto wykorzystać klimatyzację – zamontowane wewnątrz domu jednostki wyeliminują z atmosfery wirusy, bakterie, grzyby, czy alergeny a bardziej zaawansowane urządzenia także nieprzyjemne zapachy i cząsteczki smogu PM 2,5.

Ważnym elementem obu systemów jest automatyczna praca, która wymaga minimalnej interwencji człowieka. W przypadku rekuperacji jest ona całkowicie automatyczna, a w przypadku klimatyzacji wymaga jedynie ustawienia zadanej temperatury. To sprawia, że możesz cieszyć się zdrową atmosferą bez konieczności jakiejkolwiek pracy.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła posiadają możliwość wbudowania czujnika CO2, który uruchamia automatycznie działanie rekuperacji po przekroczeniu zadanej wartości. W efekcie masz pewność, że wewnątrz domu zawsze panują optymalne warunki pod względem składu powietrza.

A co zyskują mieszkańcy obiektu, w którym działa klimatyzacja i rekuperacja? Optymalne warunki termiczne są niezbędne do wydajnej pracy i odpoczynku. Zbyt wysoka lub niska temperatura we wnętrzach powoduje rozkojarzenie, senność, dekoncentrację oraz brak skutecznego wypoczynku. Świeże i czyste powietrze to gwarancja zdrowia, co docenią przede wszystkim rodzice małych dzieci, osoby cierpiące na alergie wziewne oraz ludzie starsi. Odpowiedni poziom tlenu sprzyja właściwej pracy mózgu oraz pozwala na zdrowy relaks i sen. Brak zanieczyszczeń, zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego także sprzyja zdrowiu, obniża ryzyko infekcji oraz eliminuje ryzyka związane z wdychaniem cząsteczek smogu.

Z czego wynikają oszczędności

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jak już wcześniej wspomniano, przekazuje energię zgromadzoną w powietrzu usuwanym do powietrza wdmuchiwanego do domu. W ten sposób wraz z wietrzeniem nie pozbywasz się ciepła, ale wykorzystujesz je ponownie. To powoduje, że potrzebujesz także mniej energii do uzyskania oczekiwanej temperatury we wnętrzach. Dotyczy to zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Co więcej, świeże powietrze szybciej się nagrzewa, co także sprzyja uzyskaniu komfortowych warunków bez konieczności konsumpcji dużej ilości energii. 

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *