0

Poszukiwanie najlepszego, najwydajniejszego systemu klimatyzacji do domu lub biura wymaga sprawdzenia wszystkich rozwiązań, także tych, które nie należą do najbardziej oczywistych. Dobrym przykładem jest tu klimatyzacja kanałowa, która być może nie zajmuje pierwszego miejsca w rankingu popularności, ale na pewno warto się nią zainteresować. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Czym wyróżnia się klimatyzacja kanałowa?

 Jednak po kolei. Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzacja kanałowa to system połączonych kanałów, które rozprowadzane są po budynku. Już sama ta wzmianka wskazuje, że instalacje tego typu świetnie sprawdzają się do chłodzenia kilku pomieszczeń. W odróżnieniu na przykład od standardowych klimatyzatorów ściennych typu split.

Wspomniane kanały znajdują się zarówno w stropie, jak i w ścianach, dlatego montaż klimatyzacji kanałowej najlepiej przeprowadzić jeszcze na etapie budowy domu, mieszkania, czy też biura. Dzięki temu unikniesz męczącego i kosztownego kucia. Istotnym elementem całej instalacji jest urządzenie sterujące.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że klimatyzacja kanałowa dzieli się na kilka typów. Do dyspozycji otrzymujesz modele inwerterowe, a także wyróżniające się niskim, średnim lub wysokim sprężem. Jak to w takich przypadkach bywa, wiele zależy od specyfiki budynku oraz indywidualnych preferencji użytkowników.

Zawsze warto dokładnie przeanalizować kluczowe parametry systemu, tak aby dokonać optymalnego wyboru. Pomóc Ci w tym mogą specjaliści, a więc producenci, dostawcy, sprzedawcy bądź instalatorzy.

Jak działa klimatyzacja kanałowa? Gdzie sprawdza się najlepiej?

 Wspomniane kanały, którymi połączyć można wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu, służą do rozprowadzania chłodnego lub ciepłego powietrza (w zależności do wybranego trybu). Kluczowe są w tym przypadku możliwości konfiguracji całego systemu.

Przy użyciu jednostki sterującej jesteś w stanie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i cały czas dostosowywać pracę instalacji w taki sposób, by okazała się jak najefektywniejsza. Do tego dochodzą liczne tryby oraz funkcje dodatkowe, które pozwalają między innymi oszczędzić energię, a co za tym idzie, zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Ze względu na swoją specyfikę, klimatyzacja kanałowa sprawdza się przede wszystkim w budynkach o sporym metrażu, w których znajduje się co najmniej kilka pomieszczeń. Z tego powodu montowana jest zazwyczaj w:

  • dużych, dwupiętrowych domach jednorodzinnych,
  • biurach,
  • hotelach,
  • restauracjach,
  • urzędach,
  • warsztatach,
  • halach produkcyjnych.

Warto pamiętać, że im bardziej rozbudowany system, tym koszt jego zakupu i instalacji staje się wyższy. Tego typu inwestycje zawsze należy więc przemyśleć. Sporo informacji dostarczą Ci sprzedawcy bądź instalatorzy, którzy pomogą w doborze optymalnych rozwiązań i wskażą, kiedy ich wybór rzeczywiście ma sens.

Klimatyzacja kanałowa – zalety. Czy warto?

 Choć montaż tego konkretnego systemu klimatyzacji może wydać się kłopotliwy, a cena przeważnie jest wyższa, niż za standardowe sprzęty, ma on sporo zalet, które warto wymienić.

Klimatyzacja kanałowa przede wszystkim pozwala na precyzyjne dostosowywanie temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna. Jednostka sterująca zapewnia Ci dostęp do wielu opcji regulacji i funkcji dodatkowych. Dzięki temu zawsze jesteś w stanie skonfigurować pracę instalacji zgodnie z własnymi preferencjami.

Do tego dochodzi wysoka wydajność. Kanały sprawiają, że zarówno chłodne, jak i ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie, przez co w krótkim czasie prowadzi do poprawy warunków w wybranym pomieszczeniu. Ogromny potencjał klimatyzacji kanałowej dostrzec można szczególnie w dużych budynkach. W takich właśnie miejscach obsługa okaże się też najwygodniejsza.

Jeśli więc szukasz czegoś do domu jednorodzinnego, biura, lokalu użytkowego, restauracji, czy hotelu, klimatyzacja kanałowa będzie naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

źródło: Clima Polska – klimatyzatory

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *