0

Pluskwy domowe są częstym problemem pojawiającym się w nieruchomościach. To insekty, które trafiają do wnętrz domów lub mieszkań wraz z meblami czy tekstyliami z tak zwanej drugiej ręki. Owady te żywią się krwią organizmów stałocieplnych, dlatego też powinny być jak najszybciej zlikwidowane.

Pluskwa domowa – czy zagraża zwierzętom i ludziom?

Ugryzienie pluskwy domowej jest bardzo nieprzyjemne w skutkach. Charakterystycznym objawem tego, że w domu lub mieszkaniu pojawiły się pluskwy, są plamki krwi na bieliźnie pościelowej, szczególnie prześcieradle lub kołdrze. Może to sugerować, że w trakcie wypoczynku nocnego człowiek i zwierzęta domowe są atakowane przez pluskwy. Owady te przed przebiciem powłok skórnych znieczulają miejsce w taki sposób, aby ugryzienie pluskwy nie było wyczuwalne.

Ponadto pluskwa domowa jest wyposażona w specjalne receptory. Przy ich pomocy może łatwo wykryć obecność organizmów stałocieplnych w nieruchomości. Wychodząc na żer po zmroku pluskwa bez problemu dociera do swoich żywicieli, posilając się ich krwią. W trakcie ugryzienia pluskwy do organizmu człowieka lub zwierząt domowych może przedostać się wiele bakterii, wirusów lub innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że pluskwa domowa może mieć kontakt z krwią osób i zwierząt chorych, cierpiących na różnego typu schorzenia o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Ugryzienie pluskwy, która wcześniej bytowała na innym żywicielu, może spowodować przeniesienie patogenów.

Pluskwa domowa – sposoby na zidentyfikowanie owada

Potwierdzeniem tego, że w domu lub mieszkaniu zagnieździły się pluskwy domowe, mogą być charakterystyczne, ciemne kropki na ścianie. Są one widoczne, szczególnie gdy powierzchnię tę pokryto farbą w pastelowych kolorach. Wspomniane kropki wyznaczają sposób poruszania się pluskwy domowej. Ponadto owad ten pozostawia odchody czy jaja, które mogą przypominać pestki jabłek.

Pluskwy w trakcie wychodzenia na żer wędrują zazwyczaj po powierzchniach płaskich. Nie mają one zdolności latania, dlatego też nie potrafią przemieszczać się przy pomocy posiadanych skrzydeł. Warto też zwrócić uwagę na zapach, jaki unosi się w pomieszczeniach. Czasami osoby odwiedzające dom lub mieszkanie zwracają uwagę na charakterystyczną woń, która przypomina kolendrę siewną w stanie wegetacji bądź też gnijące owoce leśne, szczególnie jeżyny, maliny lub poziomki. Jeśli charakterystyczny zapach nie jest możliwy do zlikwidowania oznacza to, że w mieszkaniu lub domu zagnieździła się pluskwa domowa. Może ona bytować w różnych elementach wyposażenia. Do tej kategorii z pewnością zaliczają się takie przedmioty, jak:

  • meble z drewna,
  • elementy tapicerowane przy łóżkach,
  • łóżka drewniane,
  • ramy obrazów,
  • cokoły, szczeliny i ścianki,
  • przewody i system dylatacyjny,
  • otwory w ścianach,
  • tapicerka i meble z drugiej ręki,
  • materace, koce i inne tekstylia.

Pluskwy w domu mogą pojawić się także na rzeczach przyniesionych z hoteli, moteli, a także innych ośrodków rekreacyjnych czy wypoczynkowych. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na to, jakie przedmioty wnosi się do mieszkania lub domu.

Efektywne metody walki z pluskwą domową

Wiele osób zastanawia się, czy można zlikwidować pluskwę przy pomocy domowych sposobów. Warto pamiętać, że żele nabywane w kioskach czy supermarketach nie zawsze działają prawidłowo, ponieważ zazwyczaj są one słabej jakości. Dzieje się tak, ponieważ zakazane jest stosowanie preparatów owadobójczych o wysokim stężeniu środka chemicznego. Z kolei samodzielne wykorzystywanie preparatów chemicznych na pluskwy o dużej zawartości środków owadobójczych jest niebezpieczne, ponieważ może ono spowodować zatrucie pokarmowe u zwierząt domowych lub ludzi, a nawet śmierć pupili. Warto zwrócić uwagę na to, że opryski chemiczne na pluskwy dostępne w sklepach lub na bazarach zawierają permetrynę, która przykładowo nie jest metabolizowana przez koty.

Metodą na skuteczne pozbycie się pluskwy jest zastosowanie zamgławiania ULV z wykorzystaniem chemii. Zimna chmura dociera do wszystkich zakamarków skutecznie zabijając pluskwy domowe. Z kolei w przypadku jaj i larw można wykorzystać parę wodną rozgrzaną do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza.

Zidentyfikowanie pluskwy domowej powinno być przyczynkiem do podjęcia metod utylizacji tego insekta. Tylko wówczas będzie można pozbyć się owadów z domu i zabezpieczyć nieruchomość przed ponownym pojawieniem się tego szkodnika. 

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *