0

Wysoki poziom wilgoci w domu może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni, które obejmą powierzchnie płaskie i pionowe. Ponadto nieprawidłowa cyrkulacja powietrza, jak również brak zamontowanej wentylacji, sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów, które świetnie bytują w silnie zawilgoconym środowisku domowym, powodując poważne problemy ze zdrowiem.

Wilgoć – niebezpieczna dla zdrowia

Nieustanne przebywanie w silnie zawilgoconym pomieszczeniu doprowadza do wielu poważnych chorób. Chodzi tutaj nie tylko o zmiany reumatologiczne, ale także nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Wilgoć w mieszkaniu lub domu jest zabójcza dla alergików, astmatyków, a także osób, które cierpią na różnego typu zaburzenia związane z prawidłowym działaniem układu ruchowego. Ponadto silnie zawilgocone powietrze doprowadza do powstania nowych alergii, które do tej pory nie pojawiły się u danej osoby.

Jeśli w mieszkaniu lub domu nie ma sprawnej wentylacji, wilgoć zaczyna także uszkadzać poszczególne elementy wyposażenia. Prowadzi to do rozwoju grzybów i pleśni. Mikroorganizmy te świetnie bytują w sprzyjających im warunkach, szczególnie w miejscach ciepłych i zawilgoconych. Wówczas zaczynają się one intensywnie namnażać wydzielając toksyczne związki chemiczne. Osoby, które zaczynają wdychać te toksyny odczuwają szereg komplikacji zdrowotnych w postaci nieżytu alergicznego nosa, uporczywego kaszlu, bólu brzucha, problemów z zapaleniem spojówek, a także różnego typu wykwitów dermatologicznych. Co ważne, zmiana środowiska na te, w którym nie ma silnego zawilgocenia powietrza, automatycznie niweluje występowanie negatywnych objawów w postaci alergii czy kaszlu.

Optymalny poziom wilgoci – dlaczego warto posiadać mierniki wilgoci?

Osoby, które przez wiele lat wynajmowały swoje domy lub mieszkania, a także doświadczyły zalania pomieszczeń, powinny zdecydować się na coroczny pomiar wilgotności powietrza. Jest to kluczowe do tego, aby móc bez przeszkód wynajmować daną nieruchomość, tj. bez obaw o to, że zostanie się oskarżonym o spowodowanie problemów zdrowotnych u najemców. Ważną kwestią jest regularny pomiar wilgoci we wnętrzu domu lub mieszkania wykonywany przy pomocy odpowiednio dobranych, atestowanych i certyfikowanych urządzeń. Tylko wówczas można dowiedzieć się, czy wskazane wartości są prawidłowe. Oprócz tego, pomiar wilgoci jest kluczowy do tego, by podjąć adekwatne środki zmierzające do uzyskania jak najlepszych warunków do życia.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. W związku z tym należy zadbać o możliwie najlepsze warunki, które będą sprzyjały wydajnej pracy stosując mierniki wilgoci, które znajdują się także w ofercie firm proponujących profesjonalne osuszanie wnętrz. Korzystając z fachowych usług można liczyć na otrzymanie odpowiedniego pomiaru. W przypadku, gdy zawilgocenie powietrza przekracza 60%, należy jak najszybciej pozbyć się wilgoci z domu lub mieszkania.

Jak walczyć z wilgocią – profesjonalne i amatorskie metody

Osoby, które na początku pragną samodzielnie pozbyć się wilgoci zalegającej w domu lub mieszkaniu, mogą wykorzystać do tego celu skuteczne, tanie i sprawdzone rozwiązania. W przypadku, gdy poziom wilgoci przekracza dopuszczalną wartość, można wykorzystać ekologiczne osuszacze powietrza. Mogą to być osuszacze kondensacyjne lub absorpcyjne. Wyróżniają się one inną budową, a także obecnością czynnika, który pochłania nadmiar wilgoci. Zazwyczaj jest to substancja w kulkach lub żelu na bazie krzemianów, które mają zdolność do absorbowania wilgoci z cyrkulującego powietrza. Niestety w przypadku, gdy poziom wilgoci w danym mieszkaniu szacuje się na wartość powyżej 80% należy skorzystać z pomocy firm oferujących profesjonalne osuszanie wnętrz. Samodzielne próby zmierzające do tego, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci będą niewystarczające, ponieważ tak wysoki poziom zawilgocenia wnętrza może w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. W tym przypadku należy posiłkować się wsparciem specjalistów, którzy dobiorą metody walki z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach, stosując profesjonalne osuszacze wnętrz. Tylko wówczas można liczyć na zadowalający efekt w postaci wolnego od nadmiaru wilgoci powietrza.

Wilgoć w mieszkaniu czy domu nie powinna niepokoić, jeśli utrzymuje się ona na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdy jej wartość przekracza dopuszczalny poziom, kluczową kwestią jest zadbanie o to, aby jak najszybciej pozbyć się wilgoci stosując środki ogólnodostępne bądź też korzystając z usług firm wykonujących fachowe osuszanie wnętrz

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *