0

Ceremonia pogrzebowa to nie tylko czas żałoby i smutku, ale również okazja na ostatnie pożegnanie bliskiej osoby. Nic więc dziwnego w tym, że rodziny bardzo często starają się, aby wydarzenie to miało odpowiednią oprawę. Pomóc w tym może, rzecz jasna, zakład pogrzebowy – im szersza oferta pod tym względem, tym lepiej.

Dlaczego? Ponieważ dzięki niej bliscy osoby zmarłej mogą pożegnać ją tak, jak chcą. Firmy organizujące pogrzeb powinny więc mieć możliwość spełniania różnych życzeń swoich klientów, nawet tych nietypowych. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że poszczególne elementy oprawy pogrzebowej mogą różnić się w zależności od typu ceremonii. Z tego powodu warto omówić wszystkie rozwiązania.

Pogrzeb tradycyjny – oprawa, elementy dodatkowe

 Uroczystości kościelne, a więc z udziałem księdza, przeważnie odbywają się zgodnie z konkretnym harmonogramem, co jednak nie oznacza, że rodzina zmarłego nie może skorzystać z przydatnych usług. Zakład pogrzebowy w pierwszej kolejności pomaga w załatwieniu spraw formalnych, związanych między innymi z przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Poza tym, działanie firmy sprowadza się do:

  • sprzedaży trumien różnego rodzaju  – w zależności do potrzeb i wymagań mogą być klasyczne lub zawierające konkretne dodatki, takie jak antaby, krzyże, wybicia materiałowe oraz poduszki,
  • sprzedaży urn na prochy – podobnie jak w przypadku trumien klienci zakładu pogrzebowego mogą liczyć na swobodny wybór konstrukcji. Sprzedawane są chociażby modele z różnymi symbolami – na przykład krzyża lub różańca,
  • oferowania kwiatów – wybór usług florystycznych to jeden z najlepszych sposobów na to, aby należycie uświetnić ceremonię pogrzebową. Zwłaszcza że firmy proponują nie tylko standardowe wieńce i wiązanki, ale również bukiety okolicznościowe i kondolencyjne,
  • przygotowanie oprawy muzycznej – klienci mają wybór różnych instrumentów, choć najczęściej są to skrzypce oraz trąbki. Wskazane utwory odgrywane są w kościele i na cmentarzu.     

Należy zaznaczyć, że cenione zakłady pogrzebowe oferują ponadto wypożyczenie strojów pogrzebowych, udostępniają też salę pożegnań. Biorąc pod uwagę to, jak szeroka może być oferta, warto przed wyborem konkretnej firmy dokładnie prześledzić rynek.

Pogrzeb świecki – na co może liczyć rodzina zmarłego?

 W przypadku pogrzebu świeckiego także istnieje możliwość swobodnego doboru trumny bądź urny, klienci zakładu pogrzebowego wybierają również kwiaty i oprawę muzyczną. To jednak nie wszystko.

Warto w tym miejscu podkreślić, że za poprowadzenie całej uroczystości odpowiada Mistrz Ceremonii pogrzebowej. Jest to osoba, do której można zgłosić się z wieloma pytaniami oraz prośbami. Dzięki temu rodzina jest w stanie w sposób niemal dowolny wzbogacić podstawową oprawę pogrzebową. Wiąże się to między innymi z:

  • możliwością wykorzystania symboli niereligijnych, ważnych dla zmarłego i jego bliskich,
  • wygłoszeniem mowy pogrzebowej (przez Mistrza Ceremonii, członka rodziny lub znajomego),
  • odegraniem dowolnych utworów muzycznych (niekoniecznie o charakterze religijnym),
  • swobodnym dopasowaniem oprawy kwiatowej.

Przykładów usług realizowanych przez zakład pogrzebowy może być więcej. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekuje rodzina zmarłego. Nie ma tu mowy o żadnym sztywnym harmonogramie, którego koniecznie trzeba się trzymać. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby odpowiednio zmieniać przebieg całej ceremonii.

Zarówno w przypadku pogrzebu tradycyjnego, jak i świeckiego ogromną rolę do odegrania ma zakład pogrzebowy. To jego pracownicy dbają o sprawy organizacyjne, mogą też wesprzeć klientów w wielu działaniach i formalnościach, co oczywiście stanowi dla nich nieocenioną pomoc. Wszystko to powoduje, że warto decydować się na współpracę ze sprawdzonymi i cenionymi firmami. Dzięki nim wzbogacenie uroczystości pochówku okaże się jak najbardziej możliwe. I to na wiele sposobów.

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *