0

Wiele osób zastanawia się, czy szkło laminowane jest trwałe i bezpieczne w użyciu. Jak pokazuje praktyka, zastosowanie tego materiału jest niezwykle powszechne z uwagi na jego uniwersalność, estetyczny wygląd, a także łatwość utrzymania w czystości. 

Dlaczego szkło laminowane jest tak popularnym materiałem? 

Szklane elementy wyposażenia obecne w architektonicznych konstrukcjach są wykonane z uniwersalnego materiału, jakim niewątpliwie jest szkło laminowane. Rozwiązanie to daje wiele korzyści. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do zwykłego szkła okiennego, które jest bardzo kruche, a po rozbiciu rozpada się na ostre kawałki, laminowane nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego absorbuje energię uderzenia. Szkło laminowane w chwili pęknięcia nie powoduje poważnych, a czasem śmiertelnych obrażeń ciała. Jego główną zaletą jest zwiększona wytrzymałość i odporność na uderzenia – zarówno te wynikające z zahaczenia ostro zakończonymi przedmiotami, jak i działaniem siły fizycznej. 

Mimo iż szkło laminowane może ulec pęknięciu, to jego fragmenty są mocno przytwierdzone do folii, zmniejszając tym samym ryzyko skaleczenia osób znajdujących się w pobliżu konstrukcji wykonanej z tego materiału. Dzięki tym cechom szkło laminowane stosowane jest obowiązkowo do wyrobu przednich szyb samochodowych, jak również używane przy szkoleniu architektonicznym – nie tylko w pomieszczeniach biurowych czy użytkowych, ale także w domu lub mieszkaniu. 

Zalety szkła laminowanego

Bezpieczne i estetycznie wyglądające szkło laminowane może być stosowane do produkcji szklanych świetlików, a także jako materiał wykończeniowy w ogrodach zimowych, zadaszeniach i ścianach kurtynowych. Wszędzie tam istnieje ryzyko pękania tafli szklanej. W razie jej zbicia spadające na ludzi ostre kawałki mogą powodować dotkliwe zranienie, dlatego też od wielu lat szkło laminowane zastępuje wszystkie typy szkła określanego mianem monolitycznego. Wielowarstwowe szkło laminowane pozostaje w całości, dlatego też może ono być stosowane jako materiał wykończeniowy w domu, w którym przebywają na co dzień osoby starsze, małe dzieci czy zwierzęta. 

Przepisy budowlane obowiązujące w Unii Europejskiej wymagają stosowania szkła laminowanego do konstrukcji znajdujących się strefie sufitu i zadaszenia. Tego typu rozwiązanie można znaleźć w galeriach handlowych, nowoczesnych pomieszczeniach restauracyjnych, a także budynkach o konstrukcji futurystycznej, w których elementem aranżacji jest szklany dach połączony z balustradami wykonanymi z tego samego materiału. Wykorzystanie szkła laminowanego jako elementu wykończenia wnętrza daje gwarancję, że materiał ten na długo zachowa swoje pierwotne właściwości. To tworzywo odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na niekorzystne działanie wielu czynników atmosferycznych, w tym wysoką temperaturę, wilgoć, parę wodną. Oprócz tego szkło laminowane jest niezwykle łatwe do czyszczenia i nie traci swojego pięknego wyglądu nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji. 

Konstrukcje ze szkła laminowanego – dlaczego warto w nie inwestować?

Konstrukcje wykonane ze szkła laminowanego mogą być zabezpieczeniem przed wtargnięciem osób trzecich do budynku firmowego lub pomieszczenia. Zazwyczaj włamywacze rozbijają szyby, aby dostać się do klamek okiennych w zamontowanych drzwiach. Szkło laminowane wyróżnia się specyficznymi właściwościami, które znacznie utrudniają sforsowanie drzwi lub okna przy użyciu narzędzi i siły fizycznej. 

Szkło wielowarstwowe jest także doskonałym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się patogenów, wirusów i innych chorobotwórczych czynników. Dzięki temu materiał ten można wykorzystać również jako element ochronny w witrynach oddzielających kontrahentów, klientów i pracowników danej firmy lub punktu handlowo-usługowego. Warto wspomnieć, że szkło laminowane jest nie tylko bezpieczne, ale zapewnia także dobrą izolację akustyczną. Materiał ten może być stosowany w pomieszczeniach biurowych, które składają się z kilku przedzielonych ściankami działowymi office boxów. Przebywający w nich pracownicy mogą cieszyć się komfortem w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych, gdyż szkło laminowane użyte do wykonania konstrukcji wewnętrznych i stolarki skutecznie tłumi nadmierny hałas.

Szkło laminowane jest od lat popularnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia stolarki wewnętrznej, elementów architektury, a także do wykończenia domów, mieszkań oraz biur. To tworzywo bezpieczne w użyciu, które prezentuje się estetycznie, a ponadto jest niezwykle funkcjonalne.

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *