Rosnąca popularność fotowoltaiki w Polsce wynika nie tylko z możliwości domowych elektrowni słonecznych, ale i zapowiadanych wzrostów cen energii elektrycznej. Prosument fotowoltaiki, oprócz możliwości uniezależnienia się od ogólnego dostawcy prądu, może uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z opłatą mocową. Co jednak zrobić, kiedy uzysk energetyczny z paneli PV przewyższa znacząco zapotrzebowanie naszego domu na prąd? Jak magazynować pozyskany z fotowoltaiki prąd? Czym są magazyny energii?
Fotowoltaika a nadwyżki cen prądu
Wielu inwestorów decydujących się na zakup instalacji fotowoltaicznej nie ma pojęcia, co zrobić z nadwyżkami wyprodukowanej energii elektrycznej. Fotowoltaika jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, niezawodnym, pozwalającym znacznie obniżyć rachunki za prąd. Aby w pełni korzystać z jej możliwości, musimy mieć pewność, że parametry paneli PV są zoptymalizowane pod względem potrzeb energetycznych naszego gospodarstwa. O ile bowiem możliwość produkowania prądu na własne potrzeby jest podstawową zaletą paneli PV, o tyle świadomość, że część pozyskanego prądu musi przepaść, ponieważ nie będziemy w stanie go wykorzystać, dla wielu jest niepokojąca. Problem z bieżącym wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki może się pojawić szczególnie w miesiącach wzmożonego nasłonecznienia, kiedy ogniwa krzemowe, pracując ze zdwojoną siłą, są w stanie wyprodukować więcej prądu niż w okresie jesienno-zimowym. Z takiej sytuacji obronną ręką wychodzą prosumenci fotowoltaiki, którzy podłączając się do ogólnej sieci energetycznej, mogą magazynować energię elektryczną i odbierać ją, kiedy uzysk energetyczny paneli PV jest niewystarczający do zasilenia źródeł prądu w naszym domu.
Magazynowanie prądu z fotowoltaiki
Możliwość korzystania z tzw. upustów energetycznych to przywilej prosumentów fotowoltaiki, którzy mogą w ten sposób korzystać z wyprodukowanej przez panele PV energii elektrycznej w momencie ich zmniejszonej wydajności. Nadmiar pozyskanego prądu jest wówczas przechowywany u dystrybutora. Musimy jednak pamiętać, że do właściciela fotowoltaiki wraca tylko część wyprodukowanej energii, ponieważ określony jej odsetek pozostaje u dostawcy prądu jako amortyzacja za przechowywanie energii elektrycznej. W zależności od wielkości mikroinstalacji prosument może w dowolnym momencie odebrać 800 kWh za każde 1000 kWh (dla fotowoltaiki o mocy do 10 kW) lub 700 kWh (dla instalacji PV większej niż 10 kW i mniejszej niż 50 kW).
Żeby uniknąć strat energetycznych spowodowanych warunkami umowy prosumenckiej, właściciel fotowoltaiki może także starać się w sposób optymalny korzystać na bieżąco z wyprodukowanego prądu. Jednym z możliwych sposobów jest korzystanie z jak największej ilości urządzeń w czasie największej wydajności paneli PV. Odpowiednie parametryzowanie urządzeń elektrycznych i instalacji zasilanych prądem oraz ustawienie ich pracy na tryb ciągły w czasie dużego nasłonecznienia modułów PV pozwoli zatrzymać największą ilość prądu w gospodarstwie domowym. Dobrym rozwiązaniem jest także podłączenie pompy ciepła do fotowoltaiki, którą możemy wykorzystać do ogrzewania domu, chłodzenia go latem za pomocą klimatyzacji oraz do podgrzewania wody użytkowej.
Jaki wybrać magazyny energii dla fotowoltaiki
Jednym ze sposobów magazynowania energii elektrycznej pochodzącej z paneli PV jest zamontowanie magazynów energii. Ich zaletami są: możliwość maksymalnego zachowania pozyskanego prądu wewnątrz gospodarstwa domowego i ogólna dostępność – magazyny energii mogą być używane przez wszystkich użytkowników fotowoltaiki, bez względu na ich status. Magazyny energii dają też spore możliwości składowe energii elektrycznej, sięgające nawet 90% zwrotu prądu pozyskanego z paneli PV. Jest to o wiele więcej niż gwarantuje system upustów. Jednym z najbardziej popularnych typów magazynów energii dla fotowoltaiki są magazyny kwasowo-ołowiowe i magazyny litowo-jonowe. Niestety, pomimo niewątpliwych zalet magazyny energii nadal są dosyć kosztownym rozwiązaniem dla wielu właścicieli instalacji słonecznych, dlatego są bardziej dostępne (pod względem finansowym) dla przedsiębiorców prowadzących duże farmy fotowoltaiczne.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika
Comments