Badanie USG pozwala na szybkie wykrycie przyczyn pojawiających się dolegliwości zdrowotnych. Dlatego też sugeruje się, by wykonywać je także w przypadku problemów z szyją. Dzięki temu szybkiem i nieinwazyjnemu badaniu lekarz określa, jakie są powody takiego stanu zdrowia pacjenta.
Przyczyny powstania asymetrii szyi
Kłopoty z szyją mogą być dla pacjenta bardzo uciążliwe. Utrudniają swobodne poruszanie głową, wywołują ból oraz dyskomfort. Przyczyn asymetrii szyi może być wiele. Jedną z nich jest kręcz szyi, zwany również skrętem szyi. To dolegliwość, która jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Może być wrodzona lub też związana z nieprawidłowościami w układzie krwionośnym pacjenta.
W przypadku nieco starszych pacjentów powodem jest między zwyrodnienie kręgosłupa, które może przejawiać się właśnie tego typu objawami. Nie bez znaczenia są także nawyki, jakie pacjent posiada, czyli choćby postawa i układanie ciała w czasie siedzenia czy stania, ale i leki, jakie na bieżąco przyjmuje.
Asymetria szyi może być także wynikiem problemów z węzłami chłonnymi, nieprawidłowym funkcjonowaniem ślinianek czy chorób tarczycy. Jak można zauważyć, powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, od mało inwazyjnych, po dość groźne i mogące wywoływać sporo problemów zdrowotnych. Zatem, jeśli tylko pacjent zacznie odczuwać ból szyi oraz zauważy choćby niewielkie zmiany i asymetrię w jej obrębie, powinien jak najszybciej udać się do lekarza, by równie szybko znaleźć przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Badanie USG szyi – przebieg
Badanie USG szyi jest nie tylko bezbolesne, ale przede wszystkim pozwala na szybkie postawienie diagnozy, czyli znalezienie powodów problemów zdrowotnych badanej osoby. Co ważne, w przypadku badania USG szyi nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Chociaż pamiętać trzeba o wygodnej odzieży, która pozwoli na swobodne i wygodne odsłonięcie szyi. Należy też zdjąć wszelkiego rodzaju wisiorki czy naszyjniki – one rzeczywiście mogą przeszkadzać w trakcie badania.
Lekarz prowadzący spotkanie z pacjentem zaczyna od dokładnego wywiadu. Będzie więc dopytywać, od jak dawna badana osoba zauważa asymetrię szyi, czy wiąże się z tym jakiś dodatkowy ból lub dyskomfort. Zapyta także, czy pacjent w ostatnim czasie przeszedł jakiekolwiek urazy, które mogłyby wskazywać na taki stan rzeczy. Może zadać także pytania o ewentualne przypadki chorób tarczycy w rodzinie, jeżeli przyczyna asymetrii może być z tym ściśle powiązana. Następnie lekarz prosi pacjenta o ułożenie się na kozetce i odsłonięcie szyi.
Przez głowicę aparatu USG sprawdza węzły chłonne, tarczycę, a także ślinianki. Bada także, czy nie występują w tym rejonie ciała różnego rodzaju guzy, torbiele lub innego rodzaju zgrubienia. Jeśli tak, weryfikuje ich dokładne umiejscowienie, a także strukturę tych zmian, by wiedzieć, czy są one niegroźne, czy może wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Zaletą badania USG jest to, że jego wynik jest znany od razu, jeszcze w trakcie wizyty. Dzięki temu można szybko zdecydować, jakie powinny być dalsze działania.
Jak leczyć asymetrię szyi?
Nie ma jednoznacznego rozwiązania, które sprawdzałoby się za każdym razem w przypadku stwierdzonej asymetrii szyi. Nie bez powodu – przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, więc i sposobów leczenia jest sporo. Przy niektórych przypadkach w zupełności wystarczy praca z fizjoterapeutą, w innych będzie konieczne wprowadzenie odpowiednio dobranych leków. W skrajnych przypadkach może być wymagana ingerencja chirurgiczna i bardziej skomplikowany system leczenia. Za każdym jednak razem niezwykle ważne jest to, by diagnozę postawić jak najwcześniej – to z kolei pozwoli na szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
Comments