Biznes

Warsztaty dla inspektorów ochrony danych – poznaj obowiązki i dobre praktyki

0

Aby postępować zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, każde przedsiębiorstwo, które w jakikolwiek sposób przetwarza dane w głównym zakresie swojej działalności, musi wyznaczyć osobę, która będzie pełniła funkcję inspektora ochrony danych. Obowiązek wyznaczenia takiej osoby leży również na organach i podmiotach publicznych, za wyjątkiem sądów.

Inspektor ochrony danych – doskonała znajomość krajowych przepisów i aktów prawnych

Zarządy niektórych firm decydują się na powołanie inspektora ochrony danych wewnątrz własnego przedsiębiorstwa, inni zaś korzystają z dobrodziejstw outsourcingu. Niezależnie od tego, kogo oraz w jaki sposób powołamy do pełnienia tej funkcji – inspektor ochrony danych musi spełniać szereg obowiązków, a także doskonale znać aktualnie obowiązujące przepisy z zakresu ochrony danych osobowych oraz innych krajowych aktów prawnych.

Jak najlepiej przygotować pracownika, który będzie miał za zadanie sprawować pieczę inspektora ochrony danych w naszym przedsiębiorstwie? Z pomocą przychodzą firmy zewnętrzne, które oferują szeroki pakiet szkoleń i warsztatów dedykowanych właśnie inspektorom ochrony danych. Warto zapoznać się z zakresem takich szkoleń, ponieważ jest to doskonałe rozwiązanie pozwalające poszerzać kompetencje oraz utrwalać posiadaną już wiedzę.

Kto może skorzystać z warsztatów dla inspektorów ochrony danych?

Warsztaty i szkolenia przygotowywane są dla każdego, kto chciałby zacząć pełnić funkcję inspektora ochrony danych. Efektywne szkolenie zapewnia bogaty pakiet wiedzy, która umożliwi nie tylko dostęp do fachowych informacji, ale przede wszystkim praktykowanie prawidłowych zasad związanych z ochroną danych osobowych.

Inspektor ochrony danych, który ma za sobą profesjonalne warsztaty z łatwością oraz profesjonalizmem pełni obowiązki wynikające z rozporządzenia danych osobowych. Co ważne, z warsztatów mogą skorzystać zarówno kandydaci na inspektorów ochrony danych, którzy mają zamiar pełnić tę funkcję samodzielnie, jak i osoby na co dzień zajmujące się ochroną danych osobowych w organizacji. Na szkolenia IOD zapraszani są także właściciele i prezesi przedsiębiorstw oraz ogólnie mówiąc – osoby zajmujące się szeroko pojętym bezpieczeństwem informacji oraz danych.

Jakie korzyści płyną ze szkolenia IOD?

Po odbyciu zazwyczaj dwudniowego szkolenia, uczestnik jest w pełni zorientowany w najważniejszych zagadnieniach zawartych w rozporządzeniu o ochronie danych osobowych. Posiada umiejętność analizy zagadnień, a także wdrożenia korzystnych dla przedsiębiorstwa rozwiązań w praktyce. Szkolenia dla inspektorów ochrony danych zapewniają solidne przygotowanie do przyszłej realizacji zadań poprzez szczegółowe zapoznanie z przepisami oraz praktykami.

Szkolenia oraz warsztaty IOD zapewniają nie tylko regułki oraz przepisy nauczone na pamięć, bowiem ich celem jest nabycie umiejętności, które kandydat będzie potrafił wykorzystać w praktyce, by jeszcze lepiej pełnić swoje obowiązki. Profesjonalne firmy zajmujące się organizacją tego typu szkoleń oraz warsztatów dostarczają uczestnikom wszystkie potrzebne materiały, a same szkolenie zakończone powinno zostać wręczeniem odpowiedniego certyfikatu.

Niewątpliwą wartością dodaną każdego takiego szkolenia jest możliwość wymiany doświadczeń oraz podzielenia się wskazówkami i radami nie tylko ze strony osoby szkolącej, ale także między uczestnikami, którzy na co dzień mają styczność z ochroną danych osobowych.

Wiele firm oferujących szkolenia i warsztaty świadczy także usługi on-line. W obecnych realiach szkolenia w formie zdalnej to konieczność, która nie wiąże się ze spadkiem efektywności warsztatów. Wiedza, którą wyniesiemy jest bezcenna – nieistotne czy zdobyta stacjonarnie, czy poprzez kurs on-line. Jedyne, czego wówczas potrzebujemy to komputer, dostęp do internetu oraz spokojne i wygodne miejsce.

Warto inwestować w doskonalenie swoich umiejętności, szczególnie gdy mogą nam się przydać w praktyce i będziemy dzięki nim lepiej oraz bardziej świadomie wykonywać swoje obowiązki. Każda osoba, która ukończyła kurs IOD może z powodzeniem wykonywać pracę na stanowisku inspektora ochrony danych.

Źródło: ISecure – inspektor ochrony danych osobowych

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *