Z jednej strony jesteśmy zalewani komunikatami reklamowymi, w których prym wiodą wszelkiego rodzaju suplementy diety na różne dolegliwości. Z drugiej zaś prawidłowa i bezpieczna suplementacja organizmu jest czymś mile widzianym, w szczególności gdy posiadamy niedobory różnych witamin i minerałów. Nie może zatem dziwić pewna sprzeczność, jaka jest związana z kwestią prawidłowej suplementacji. Co to znaczy suplement diety i czy suplementy diety działają w każdym przypadku? Postaramy się rozwiać popularne mity i sprawdzić, czy suplementy są zdrowe, czy jednak powinniśmy ich unikać.
W artykule zostaną poruszone kwestie dotyczące poniższych zagadnień:
- Definicja – co to suplement diety i co znaczy?
- Suplement diety a lek
- Aspekty w prawie obowiązującym (suplement diety – prawo)
- Argumenty za stosowaniem suplementów
- Suplementy diety dla kobiet i witaminy dla młodzieży
Suplementy diety – co to jest? Suplementy diety: definicja
Właśnie, co to jest suplement diety? To przebadany i dopuszczony do sprzedaży produkt o charakterystyce spożywczej, który stanowi uzupełnienie standardowej diety o dodatkowe substancje wspomagające. Suplement diety nie jest sam w sobie wartościowym pokarmem, czy zamiennikiem posiłku. Suplementy zwykle posiadają niewielką liczbę kalorii, która pochodzi głównie z środków budujących strukturę tabletek(np. żelatyna) czy dodatków poprawiających smak (np. cukier). W składzie suplementu znajdują się także witaminy i minerały, które są umieszczone w skondensowanej formie. Wbrew często powtarzanym opiniom, różnica między lekiem a suplementem diety jest dosyć wyraźna – suplement nie leczy, lecz wspomaga organizm, zaopatrując go w wartościowe składniki. Suplement diety – definicja:
Co to są suplementy diety, które wspomagają organizm w walce z niedoborami? Suplementy diety a leki
Co to znaczy suplement diety, który oddziałuje korzystnie na organizm? To produkt, który ma na celu zapobieżenie negatywnym skutkom niedoborów, związanych np. z nieprawidłową dietą czy określonym stylem życia. W dobie powszechnego występowania stresogennych czynników, które na co dzień oddziałują na nasz organizm, nasze ciało wystawione jest na dużą próbę. Dołożyć do tego należy zanieczyszczenie środowiska, kiepską jakość żywności czy niedostatecznie zmineralizowaną wodę. Jeśli zastanawiamy się, czy suplementy diety działają, to odpowiedź brzmi: tak. Suplementy, które działają, to przede wszystkim sprawdzone, przebadane i zdrowe suplementy, pozbawione zbędnych konserwantów czy środków pochłaniających wilgoć. Czy suplementy są zdrowe? Jeśli zostały wyprodukowane w ustandaryzowanych warunkach, a producent jest w stanie poświadczyć ich wysoką jakość, to bez wątpienia można stwierdzić, iż wykazują one działanie prozdrowotne. Nie mogą być jednak uznane za coś bezwzględnie leczącego – ważne w tym kontekście są opinie lekarzy. Suplementy diety pomagają, odżywiają i wspomagają różnorodne funkcje organizmu, jednakże nie posiadają w swoim składzie aktywnych środków leczniczych.
Suplementy diety – witaminy, minerały i coś jeszcze? Suplementy diety a zdrowie
Co to suplement diety – witaminy, minerały, zestaw wspomagający czy coś zupełnie innego? Zgodnie z definicją przyjętą w polskich przepisach prawnych, rozumienie pojęcia suplementów diety jest niezwykle szerokie. Mogą być to kompleksy witamin, zbiory minerałów, czy też produkty mieszane uzupełnione o składniki aktywne, oddziałujące na organizm. Głównym warunkiem dopuszczenia ich do obrotu jest cecha produktu, która wskazuje, że suplementy diety muszą być wprowadzane w formie umożliwiającej dawkowanie, czyli np. kapsułkach, pastylkach czy tabletkach.
Suplementy diety – prawo. Czy każdy rodzaj suplementu jest legalny?
Suplementy dopuszczone do sprzedaży na rynku stacjonarnym i internetowym są legalne. Nie oznacza to jednak, że nieuczciwi producenci pozostają w takiej sytuacji bierni, omijając temat sprzedaży podrobionych suplementów. W sieci niezwykle łatwo natknąć się na falsyfikaty oryginalnych produktów, które mogą być niebezpieczne dla użytkownika. Nie poleca się zamawiania produktów z niezweryfikowanych stron zagranicznych. Internauta może natknąć się na próbę wyłudzenia pieniędzy za rzekomo oryginalny preparat. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wiarygodnych stron online, które są przejrzyste i nie budzą wątpliwości w kwestii wiarygodności. Na szczególną uwagę zasługują suplementy diety producenta z Polski (np. suplementy przedsiębiorstw z Warszawy).
Suplementy diety – rodzaje suplementów. Jakie suplementy warto brać?
Wiele osób zastanawia się: czy suplementy na stawy działają skutecznie? A może preparaty na koncentracje wykazują lepsze oddziaływanie? Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj suplementu jest skuteczniejszy. Podstawową kwestią dotyczącą praktyczności użycia substancji jest jego skład. Warto, aby suplement posiadał duże ilości skondensowanych witamin i minerałów. Muszą być one stosowane jednak w racjonalnych dawkach, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Znacznie lepiej wybierać jednak preparaty o większej wartości mikro i makroelementów – zaoszczędzimy w ten sposób na liczbie zakupionych opakowań w trakcie codziennego suplementowania produktu.
Kiedy warto uważać z suplementacją? Dawkowanie dla kobiet i młodzieży
Czy suplementy działają zawsze jednoznacznie pozytywnie? Niekoniecznie – osoby, które nie potrzebują dodatkowej dawki witamin i minerałów, nie powinny przesadzać z użytkowaniem preparatów tego typu. Użytkowanie suplementów nie jest także polecane dla kobiet w ciąży, u których wykryto duży poziom niektórych składników w organizmie (np. kwas foliowy powyżej normy). Czy suplementy działają na dzieci i młodzież? Tego typu produkty również oddziałują na młode organizmy, które są bardziej podatne na duże stężenia witamin i minerałów. Dobrym wyjściem jest zatem zdrowy rozsądek, który pozwala twierdzić, że suplementy diety powinny być przede wszystkim stosowane u osób:
- dorosłych
- narażonych na niedobory
- eksponowanych na stres
- pracujących długotrwale
- uprawiających sport
- posiadających ubogą dietę
Comments