Life Style

Jakie są niezbędne formalności pogrzebowe?

0

Śmierć bliskiej osoby to ważny moment w życiu – nie tylko pod względem uświadamiania sobie procesu przemijania, ale też z przyczyn formalnych. To czas zamykania niektórych etapów, ostatnich pożegnań, ale też właśnie załatwiania wszelkich niezbędnych formalności. Warto wiedzieć, które są rzeczywiście konieczne – po to, by móc przystąpić do organizacji pogrzebu.

Karta zgonu i akt zgonu

Pierwszym dokumentem, który wiąże się ze śmiercią bliskiego, jest karta zgonu. Wystawia ją lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w szpitalu, zajmuje się tym osoba będąca w tym momencie na dyżurze. Jeżeli jednak takie wydarzenie ma miejsce w domu, konieczne jest wezwanie karetki. W jej zespole powinien być lekarz, który może stwierdzić zgon danej osoby. Na podstawie karty można udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po to, by uzyskać akt zgonu. Tak naprawdę jest to najważniejszy dokument do tego, by móc przystąpić do jakichkolwiek działań związanych z przygotowaniami do pogrzebu.

Trzeba mieć przy sobie nie tylko swój dowód osobisty, ale i dowód osoby zmarłej. Co ważne, akt zgonu uzyskuje się od ręki, tego samego dnia. Zgłosić zgon w urzędzie może każdy – nie musi być to ktoś bezpośrednio spokrewniony z tą osobą. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego. Może się zdarzyć przecież, że umiera osoba, która jest samotna, żyła w nieformalnym związku lub nie ma na miejscu nikogo z najbliższej rodziny. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by kwestię aktu zgonu zorganizował ktoś z bliskiego otoczenia – przyjaciel bądź sąsiad.

Formalności w parafii

Jeżeli rodzina i bliscy osoby zmarłej decydują się na katolicką formę pochówku, to ten fakt muszą zgłosić także w parafii, do której zmarły należał. Trzeba pamiętać, że chodzi o parafię, do której rzeczywiście jest przypisany – nawet jeżeli chętniej chodził do innego kościoła, to właśnie tam figuruje w parafialnych kartotekach. W kancelarii trzeba również zgłosić, jeżeli pojawia się chęć pochówku poza miejscem zamieszkania, czyli poza terenem parafii.

Zasiłek pogrzebowy, wniosek o emeryturę

Warto pamiętać o tym, że rodzinie osoby zmarłej przysługuje zasiłek pogrzebowy, który jest udzielany przez Zakład Ubezpieczenia Społecznego. Wynosi on cztery tysiące złotych. Jest on też udzielany każdemu, kto ma do niego prawo – i z reguły jest przydzielany niemalże automatycznie. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby złożyć w tym celu w ZUS-ie odpowiedni wniosek. Jest na to dwanaście miesięcy od pogrzebu. Warto też wiedzieć, że wiele zakładów pogrzebowych oferuje usługę wypełnienia tych dokumentów za rodzinę osoby zmarłej, dzięki czemu bliscy zmarłego nie muszą się bezpośrednio zajmować formalnościami.

W przypadku pogrzebu jednego ze współmałżonków istnieje także możliwość ubiegania się o emeryturę po nim – jeżeli była wyższa od tej, która została dotychczas przyznana. W tym celu również należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczenia Społecznego. Co więcej, wiele z tych elementów można załatwić też internetowo, na przykład przez profil zaufany.

Pozostałe formalności związane z pogrzebem

Dokumentów, które wiążą się z organizacją pogrzebu, może być więcej – to między innymi wniosek o dochowanie, jeżeli jest wola, by pochować bliską osobę w grobie rodzinnym. Warto pamiętać także, by fakt śmierci bliskiego zgłosić w firmie ubezpieczeniowej, by móc uzyskać pieniądze z wykupionej polisy.

W przypadku, gdy do śmierci dochodzi poza granicami kraju, takich dokumentów będzie znacznie więcej. Potrzebne będą pozwolenia na przewóz ciała, formalności celne, odprawy sanitarne czy tłumaczenia aktów zgonu. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości w załatwianiu takich dokumentów pomagają pracownicy zakładu pogrzebowego na warszawskich Powązkach. I choć nie wszystkie tego typu formalności są w stanie zorganizować we własnym zakresie, to z pewnością mogą podpowiedzieć i pokierować, gdzie i w jakiej kolejności należy się zgłosić. Dzięki temu rodzina osoby zmarłej może mieć pewność, że nic, co istotne w kwestii organizacji pogrzebu nie zostało pominięte.

Źródło: pogrzebymortis.pl – dom pogrzebowy Warszawa

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *