0

Choć jeszcze kilka lat temu prezentacje przygotowywano głównie w standardowym formacie 4:3, obecnie zdecydowanie popularniejsze są wersje panoramiczne, czyli 16:9. Który format okaże się najlepszym wyborem? Czy można zmieniać je w już przygotowanej prezentacji multimedialnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym tekście.

Jak można się domyślić, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przed rozpoczęciem pracy z projektem warto więc się nad nimi zastanowić. Pomogą w tym przygotowane przez nas opisy obu formatów.

Prezentacje w formacie 4:3 – kiedy się sprawdzą?

Jak pokazuje praktyka, z formatem panoramicznym nie warto eksperymentować wówczas, gdy prezentacja multimedialna ma być wyświetlana na rzutnikach starego typu. Sprzęty te zazwyczaj bowiem obsługują wyłącznie format 4:3. Jeśli więc zdecydujemy się na inny, przedstawienie slajdów większej widowni okaże się niemożliwy.

Najnowsze rzutniki i projektory powinny być w stanie wyświetlić obraz nie tylko w formacie 4:3, ale 16:9 oraz 16:10. Nie jest to jednak regułą. Zawsze lepiej więc zorientować, z jakim dokładnie sprzętem mamy do czynienia.

Po stronie zalet formatu 4:3 należy zapisać również to, że łatwiej można przenieść go na papier. Jeśli chcesz wydrukować slajdy (jeden lub kilka na jednej stronie), okaże się to praktycznie bezproblemowe, czego nie można powiedzieć o formacie 16:9.

Prezentacje panoramiczne – czy format 16:9 to lepszy wybór?

Jak to zwykle bywa, odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: to zależy. Od czego? Głównie od sposobu wykorzystania prezentacji multimedialnej. Format 16:9 to doskonale nadaje się do projektów online, wyświetlanych na ekranie komputera lub telewizora. Wynika to oczywiście ze specyfiki nowoczesnych wyświetlaczy. 

Wybierając proporcje panoramiczne, zyskujemy też znacznie więcej miejsca na slajdzie, które można kreatywnie zagospodarować. Wszelkie grafiki, wykresy, porównania i tabelki znacznie lepiej prezentują się w formacie 16:9 niż 4:3. Oczywiście nie oznacza to, że takie prezentacje możemy bez obaw przeładowywać niepotrzebnymi elementami. Wpłynie to bowiem negatywnie na ich czytelność.

Co wybrać? Format 16:9 czy 4:3 w prezentacjach multimedialnych?  

Skoro wiemy już, czym wyróżniają się oba formaty i jakie mają wady oraz zalety, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tekstu.

  • Prezentacja w formacie 4:3 okaże się lepsza, gdy ma być wyświetlana przede wszystkim przy użyciu rzutników bądź projektorów, które nie obsługują proporcji panoramicznych. Żeby całość była czytelna, należy w takiej sytuacji pozostać przy formacie 4:3. Będzie on również dobrym wyborem wówczas, gdy zechcemy wydrukować slajdy,
  • Prezentacja w formacie 16:9 sprawdzi się lepiej, gdy przygotowywana jest z myślą o nowych wyświetlaczach. Mowa tu zarówno o monitorach komputerów stacjonarnych, ekranach laptopów, jak i telewizorach. Te, w większości przypadków, wyświetlają obraz panoramiczny, dlatego nie ma sensu ograniczać się do formatu 4:3. Zwłaszcza że wybór trybu 16:9 pozwala pomieścić na slajdzie więcej elementów i przedstawić je w przystępniejszy sposób.

Jak przełączać się z jednego formatu na drugi? Jeśli przygotowujesz prezentację PowerPoint, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy bowiem przejść do zakładki projektowanie, a następnie wybrać opcję rozmiar slajdu – z rozwijanego menu następnie wybieram format 4:3, 16:9 (jest on ustawiony jako domyślny) lub niestandardowy. W ostatnim przypadku opcji  jest znacznie więcej. Na liście znajdują się formaty dostosowane do rzutników, kartek papieru (A3, A4, B4, B5) czy też ekranów. Istnieje także możliwość ręcznego wpisania szerokości oraz wysokości slajdu.

Wszystkim, którzy nie wiedzą, jaki format w ich przypadku okaże się prawidłowy, zalecamy skorzystanie z usług świadczonych przez firmy wyspecjalizowane w tworzeniu prezentacji. Nie tylko wybiorą optymalny format, ale również zajmą się przygotowywaniem całego projektu – od początku do końca.

Źródło: Tworzenie Prezentacji

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *