0

Instalacja każdego systemu rurociągowego, z którego pomocą używa się gazów medycznych w szpitalu, podlega określonym przepisom, normom technicznym i jakościowym. Tak zwane instalacje gazów medycznych muszą te normy spełniać, aby mogły zostać dopuszczone do użytku jako wyroby medyczne. Dlatego też zakładanie takich instalacji w szpitalu musi być przeprowadzane przez specjalistów w tej wąskiej dziedzinie, ponieważ nawet najmniejszy błąd może oznaczać utratę zdrowia lub życia pacjenta.

Rodzaje gazów medycznych i ich zastosowanie w placówkach medycznych

Gazów medycznych używa się podczas zabiegów, do diagnozowania chorób, profilaktyki czy badań przeprowadzanych w laboratoriach. Wykorzystuje się je także do przechowywania płynów ustrojowych czy organów, które później zostaną przeszczepione, a także w procesie wprowadzania pacjenta w stan narkozy, czyli w anestezjologii. Jakie gazy medyczne, gazy techniczne czy gazy anestetyczne stosuje się w szpitalach i innych obiektach ochrony zdrowia? Oto ich rodzaje:

  • Tlen medyczny: co to jest tlen medyczny? To bardzo potrzebny gaz, na przykład w resuscytacji, we wspomaganiu oddychania czy przy korzystaniu z komór hiperbarycznych
  • Sprężone powietrze: ten rodzaj powietrza wykorzystywany jest do napędzania sprzętu medycznego, a także w aerozoloterapii, gdzie jest nośnikiem substancji wziewnych. Powstaje dzięki specjalnemu urządzeniu, które spręża gazy.
  • Tlenek azotu: gaz wziewny, który sprawia, że naczynia w płucach ulegają rozszerzeniu.
  • Azot: używa się wtedy, gdy trzeba utrzymać niską temperaturę przez dłuższy czas.
  • Podtlenek azotu: stosowany jako substancja wziewna anestetyczna w połączeniu z tlenem.

Tlen, powietrze, instalacja podtlenku azotu… Te wszystkie rzeczy muszą być zakładane przez doświadczony zespół. Tak samo, jak na przykład próżnia medyczna.

Próżnia: definicja

Próżnia w szpitalu, czyli tak zwana próżnia medyczna, to instalacja podciśnieniowa, którą stosuje się tam, gdzie będzie wymagane odsysanie śluzu czy innych płynów przy zabiegach medycznych, najczęściej w salach operacyjnych czy zabiegowych.

Jak jest zbudowana i zasilana instalacja gazów medycznych?

Instalacja gazów medycznych jest zbudowana z różnych źródeł zasilania. Z tych miejsc różnego rodzaju gazy medyczne są transmitowane przez system rurociągów do jednostek zasilających. Źródło gazu jest najdroższe, podobnie jak jednostka końcowa zasilania w gazy, a także system sygnalizacyjny czy system awaryjnego zasilania. Źródła do gazów medycznych dzielimy ze względu na system zasilania w tlen, sprężone powietrze czy gazy, a także próżnię. Każdy układ zasilania musi mieć podłączenie do trzech źródeł: podstawowego, który zaspokaja wymagania całej placówki, awaryjnego, a także do rezerwowego.

Każde źródło musi mieć dostęp do zasilania całej instalacji. Każdy układ zaś musi mieć opcję automatycznego przełączenia z jednego źródła na drugie źródło.

Instalacje gazów medycznych to bardzo skomplikowane systemy, dzięki którym placówki ochrony zdrowia mają możliwość swobodnego korzystania z przeróżnego rodzaju gazów medycznych czy technicznych. Ich zakładaniem w danym obiekcie muszą zajmować się specjaliści. Wymaga to szczególnego podkreślenia. Jest to bardzo newralgiczny punkt w każdym szpitalu i musi działać bez zarzutu.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *